Program expedice:


Můžete se spolehnout, že si na každý den pro Vás připravíme nabitý program poznávání Islandem. Proto Vám již nyní, předem nastíníme, co vše máme pro Vás připravené.


1.DEN:  Odlétáme z Katovic, odlétáme z Prahy, nebo i z Vídně (na letiště se dostavíte dle dohody, popřípadě Vám dopravu na letiště zajistíme nebo Vás tam rovnou i odvezeme). Po příletu na Island se občerstvíte na letišti ( pokud jste to neudělali v letadle - doporučujeme místní Fish and chips, Plokkfiskur (islandská rybí kaše), Klobása - Lifrarpylsa podávaná s bramborovou kaší a sýrem), nebo i klasický Hot dog s restovanou cibulkou, a následuje odjezd do města Reykjavík na první ubytování v hotelu.

2.DEN: Druhý den expedice začne po snídani výletem do města Reykjavík. Zde navštívíme symbol Reykjavíku, se svou výškou 73 metrů se jedná o bezkonkurenčně nejvyšší kostel na Islandu. Poté se vydáme na trasu směrem k městu Vík. Na cestě budeme vícekrát zastavovat, čekají nás opravdu krásné vodopády, koupání v opuštěném 100 let starém bazéně apod.

3.DEN: Třetí den expedice věnujeme ledovcovému jezeru Jökullsárlón, přilehlé pláži a pohledům na okolní pustinu a ledovec. Ledovcová laguna Jökullsárlón je jezero (hloubka 200 m) ležící mezi mořem a ledovcem Breidamerkurjökull, ze kterého se vlivem počasí odtrhávají bílomodré ledové kry a sesouvají se do jezera. V r. 1978 mělo jezero rozlohu 8 km2 a nyní, jak se plocha zvětšuje měří něco kolem 18 km2. Jezero se začalo tvořit až v letech 1934, které v zimě zamrzá, s mořským přílivem se do ní dostávají mořské ryby, které jsou potravou například tuleňů. Dalším místem bude ledovec Vatnajökull a diamantová pláž. Diamantová pláž se nachází v těsné blízkosti již zmíněné ledovcové laguny, kterou najdete po obou březích řeky Jökulsá. Čeká nás dlouhá cesta (pojedeme tam i zpět), proto vyrazíme co nejdříve ráno, po snídani, a vrátíme se do stejného hotelu.

4.DEN: Čtvrtý den expedice, mys Dyrhólaey - podle nás je to jedno z nejkrásnějších míst na Islandu, "Brána Islandu" se zkamenělými trolly. V nejjižnější části Islandu nedaleko vesničky Vík vyčnívá krátký mys Dyrhólaey, jedná se o útes o výšce 120 metrů nad mořem, který tvoří součást významné přírodní rezervace. Tím nejkrásnějším, co tento poloostrůvek nabízí, je výhled do ptačí kolonie a okolní krajiny. Oblast kolem zálivu u Víku, černá pláž, skalní útvary v moři, havarované letadlo a koně kolem nás. To vše stihneme v tento předposlední den expedice.

5.DEN: Pátý, poslední den expedice Vás odvezeme po tzv. zlatém okruhu a uvidíme kráter Kerid který vznikl pravděpodobně před třemi tisíci lety během náhlé exploze podzemního plynu, po které zbyl úhledný kuželový vrch, jehož kráter je 70m hluboký a 70m široký. Dno kráteru je zaplaveno a využívá se k chovu ryb. Na každé pohlednici Islandu si nelze nevšimnout gejzíru Strokkur, který také v tento den navštívíme - je to gejzír, který každých pár minut chrlí vodní proud do výšky přibližně 20-30 m. Nachází se v geotermální oblasti u řeky Hvítá. Posledním místem který navšívíme je vodopád Gullfoss, ten se nalézá v horní části řeky Hvítá. Voda stéká kaskádovitě dolů ve dvou fázích. V první fázi je spád 11 metrů vysoký a druhý spád 22 m, obě fáze ústí do 2,5 km dlouhého kaňonu. Kaňon byl vytvořen na konci doby ledové působením povodňových vln a každý rok je erozí prodloužen o 25 cm. Nad vodopády jsou nebezpečné peřeje. Patří mezi nejznámější vodopády Islandu a patří do chráněné oblasti.

Následuje cesta na letiště, příprava na odlet, a nezapomeneme i na nejlepší Fish & Chips na letišti, je opravdu dokonalý.