Individuální společná turistika, expedice po Islandu

Níže uvedený program individuální společné expedice je pro expedici po jižním Islandu na 5 až 6 dnů, klasické individuální expedice po jižním Islandu.


1 den. : Přímý let do Reykjavíku, s příletem v ranních, odpoledních i večerních hodinách dle dostupnosti letenek a místa odletů, vyzvednutí auta a vyrazíme na večeři, dále následuje cesta do ubytování.

2 den. : po snídani se sbalíme, odjezd na:
- Geysir, který každých pár minut chrlí vodní proud do výšky přibližně 20-30 m. Nachází se v geotermální oblasti u řeky Hvítá. Nedaleko Strokkuru leží tzv. Velký Geysir, který ve své době chrlil vodní sloupec až do výšky 80 m. Právě on dal pojmenování všem gejzírům světa. Dnes už není aktivní, proto je jistější počkat pár minut u gejzíru Strokkur a zažít tak okamžik, kdy se vodní kopule během sekundy změní v tryskající vodní proud.
- Zlatý vodopád, (islandsky Gullfoss) se nalézá v horní části řeky Hvítá. Voda stéká kaskádovitě dolů ve dvou fázích. V první fázi je spád 11 metrů vysoký a druhý spád 22 m, obě fáze ústí do 2,5 km dlouhého kaňonu. Kaňon byl vytvořen na konci doby ledové působením povodňových vln a každý rok je erozí prodloužen o 25 cm. Nad vodopády jsou nebezpečné peřeje. Patří mezi nejznámější vodopády Islandu a patří do chráněné oblasti. Spolu s národním parkem Þingvellir a tryskajícím termálním proudem Geysir tvoří tzv. "Zlatý kruh" (anglicky Golden Circle) nebo také "Zlatý trojúhelník" přírodních zajímavostí.
- Termální jezírko Hrunalaug. Krásná symbióza přírody a vkusného zásahu člověka. Skvělé termálně odpočinkové místo v oblasti Zlatého okruhu.

- Ubytování na dalším hotelu.


3 den. : po snídani se sbalíme, odjezd na:
- Seljalandsfoss (česky Vodopád prodané země) je jedním z nejznámějších vodopádů na Islandu. Leží nedaleko pobřeží na jihu ostrova mezi městem Selfoss a vodopádem Skógafoss. Poblíž něj odbočuje z Hringvegur cesta do údolí Þórsmörk. Je napájen řekou Seljalandsá. Padá z bývalých útesů do hloubky 60 metrů.
- Vodopád Skógafoss (česky Lesní vodopád) na řece Skóga leží na jihu Islandu poblíž města Skógar. Padá z bývalých pobřežních útesů, které se dnes nacházejí asi 5 kilometrů od moře. Táhnou se stovky kilometrů a oddělují pobřeží od islandské vysočiny. Skógafoss je jedním z největších a také nejkrásnějších vodopádů na Islandu. Je 25 metrů široký a 60 metrů vysoký. Napájí jej řeka Skógá, na níž je vodopádů více. Díky vodní tříšti, která vodopád obklopuje, lze za slunného počasí pozorovat jednoduchou či dvojitou duhu.
- Seljavallalaug Swimming Pool je chráněný 25metrový venkovní bazén na jihu Islandu. Bazén je jedním z nejstarších bazénů na Islandu a byl postaven v roce 1923. Seljavallalaug se nachází nedaleko Seljavelliru. Stavbu vedl Bjorn Andrésson Berjaneskoti, který za tuto práci obdržel Ungmennafélagið Eyfelling.
- Mys Dyrhólaey, z nejjižnější části Islandu nedaleko vesničky Vík vyčnívá krátký mys Dyrhólaey, v podstatě se jedná o útes o výšce 120 metrů nad mořem, který tvoří součást významné přírodní rezervace. Tím nejkrásnějším, co tento poloostrůvek nabízí, je výhled do ptačí kolonie a okolní krajiny. Dále sejdeme na černou pláž Reynisfjara, nejznámější a nejnebezpečnější pláž na které se můžete ve slunečném čase opalovat, v žádném případě ale nechoďte do vody a ani do její blízkosti. Bohužel i přes mnohá upozornění si zdejší oceán vzal už několik lidských životů (NIKDY SE NEOTÁČEJTE K MOŘI ZÁDY!!!). Pláž je téměř 6 kilometrů dlouhá a můžete se po ní projít od útesů Reynisdrangar kolem jeskyně Hálsanefshellir až téměř k Dyrhólaey.
- Ubytování na dalším hotelu.

4 den. : po snídani se sbalíme, odjezd na:
- Diamantová pláž, tato pláž je tajemná přezdívka místa, kde při přílivu vrací moře na břeh kusy ledu odplouvající z ledovcové laguny - Jökulsárlón. Pokud jste zvyklí, že diamanty mají většinou v průměru pouhých pár milimetrů, pak zdejší ledové diamanty mají v průměru často více než metr.
- Jökulsárlón, velké ledovcové jezero v jižní části národního parku Vatnajökull na Islandu. Nachází se v čele ledovce Breiðamerkurjökull a vyvinulo se v jezero poté, co ledovec začal ustupovat z okraje Atlantského oceánu. Jezero od té doby rostlo různou rychlostí kvůli tání ledovců.,
- Svínafellsjökull jen pár kilometrů východně od Skaftafell, v jižní části Islandu, nádherně modravé řasy ledovcové masy, toť Svínafellsjökull, ledovcový splaz největšího islandského ledovce Vatnajökull.
- Svartifoss je vodopád v Skaftafell v národním parku Vatnajökull na Islandu a je jednou z nejoblíbenějších památek v parku. Je obklopen tmavými lávovými sloupy, které daly vzniknout jeho jménu.

5 den. : po snídani se sbalíme, odjezd na:
- kráter Kerið je krásné 3000 let staré kráterové vulkanické kráterové jezero nacházející se v oblasti Grímsnes na jihu Islandu, podél Zlatého kruhu.
- Thingvellir, Þingvellir je národní park na jihozápadě Islandu u poloostrova Reykjanes. Bylo to právě v této oblasti, kde vznikl Althing, jeden z nejstarších parlamentů na světě. Dosud se zde nacházejí jeho pozůstatky, pročež byla oblast v roce 1944 vyhlášena za národní park.
- Reykjavík, město Reykjavík je hlavní a největší město ostrovního státu Island. Leží při pobřeží zálivu Faxaflói v Atlantském oceánu na jihozápadě země. Město je se svou polohou 64° 08' severní šířky nejseverněji položeným hlavním městem světa a v rámci Evropy nejzápadnějším. Žije zde přibližně 129 tisíc obyvatel. Nákupy, prohlídka města.
- Odjezd na letiště, odlet domů.

Pro koho je expedice vhodná: nenáročná pěší turistika do 5 až Max 10 km za den.


Sledujte naše stránky www.expediceisland.cz, kdy aktuálně k dané expedici - individuální výpravě po Islandu, najdete vždy podrobné info, pro Vaši rezervovanou expedici.
Na každý den pro Vás připravíme společně nabitý program poznávání Islandem. Proto Vám již nyní, předem nastíníme, co vše máme pro Vás připravené.


Expedici budeme věnovat  ledovcovému jezeru Jökullsárlón, přilehlé pláži a pohledům na okolní pustinu a ledovec. Ledovcová laguna Jökullsárlón je jezero (hloubka 200 m) ležící mezi mořem a ledovcem Breidamerkurjökull, ze kterého se vlivem počasí odtrhávají bílomodré ledové kry a sesouvají se do jezera. V r. 1978 mělo jezero rozlohu 8 km2 a nyní, jak se plocha zvětšuje měří něco kolem 18 km2. Jezero se začalo tvořit až v letech 1934, které v zimě zamrzá, s mořským přílivem se do ní dostávají mořské ryby, které jsou potravou například tuleňů. Dalším místem bude naší expedice bude diamantová pláž. Diamantová pláž se nachází v těsné blízkosti již zmíněné ledovcové laguny, kterou najdete po obou březích řeky Jökulsá.

Navštívíme mys Dyrhólaey - podle nás je to jedno z nejkrásnějších míst na Islandu, "Brána Islandu" se zkamenělými trolly. V nejjižnější části Islandu nedaleko vesničky Vík vyčnívá krátký mys Dyrhólaey, jedná se o útes o výšce 120 metrů nad mořem, který tvoří součást významné přírodní rezervace. Tím nejkrásnějším, co tento poloostrůvek nabízí, je výhled do ptačí kolonie a okolní krajiny. Oblast kolem zálivu u Víku, černá pláž, skalní útvary v moři, havarované letadlo a koně kolem nás.

Provedeme Vás dále po tzv. zlatém okruhu a uvidíme kráter Kerid který vznikl pravděpodobně před třemi tisíci lety během náhlé exploze podzemního plynu, po které zbyl úhledný kuželový vrch, jehož kráter je 70m hluboký a 70m široký. Dno kráteru je zaplaveno a využívá se k chovu ryb. Na každé pohlednici Islandu si nelze nevšimnout gejzíru Strokkur, který také v tento den navštívíme - je to gejzír, který každých pár minut chrlí vodní proud do výšky přibližně 20-30 m. Nachází se v geotermální oblasti u řeky Hvítá.

Dalším místem který navšívíme je vodopád Gullfoss, ten se nalézá v horní části řeky Hvítá. Voda stéká kaskádovitě dolů ve dvou fázích. V první fázi je spád 11 metrů vysoký a druhý spád 22 m, obě fáze ústí do 2,5 km dlouhého kaňonu. Kaňon byl vytvořen na konci doby ledové působením povodňových vln a každý rok je erozí prodloužen o 25 cm. Nad vodopády jsou nebezpečné peřeje. Patří mezi nejznámější vodopády Islandu a patří do chráněné oblasti.