Termín EXPEDICE 2021

Vyhlašujeme termín pro expedici 5.3.2021 - 13.3.2021


Program expedice:


Na každý den pro Vás připravíme nabitý program poznávání Islandem. Proto Vám již nyní, předem nastíníme, co vše máme pro Vás připravené. Jelikož se jedná o expedici s poviností testování na COVID, povinná karanténa, upravujeme expedici díky těmto nařízením. Nezapomeňte na roušky, respirátory, které jsou povinné.


Odlétáme z Varšavy (na letiště se dostavíte dle dohody, popřípadě Vám dopravu na letiště zajistíme nebo Vás tam rovnou i odvezeme). Vaší prvořadou povinností je po příletu na Island podrobit se testování na COVID, nehradí se, je zdarma, odjedeme v pronajatém autě na hotel, kde budeme po dobu karantény (5 dnů - výsledek testu se dozvíte již behem prvního dne, několika hodin). Neznamená to však, že na hotelu budeme ubytováni s nemožností vycházet ven (pochopitelně Vám musí výsledek testu na Covid vyjít negativně), můžeme se pohybovat na místech, kde se neshromažďují lidé, budeme jezdit na námi uvedená místa expedice jako je například ledovec Vatnajökull a dalších mnoho míst. 

Po ukončení karantény a testu na COVID se expedice programově upraví cestováním na místa, která jsme nemohli díky karanténě navštívit.

Expedici budeme věnovat  ledovcovému jezeru Jökullsárlón, přilehlé pláži a pohledům na okolní pustinu a ledovec. Ledovcová laguna Jökullsárlón je jezero (hloubka 200 m) ležící mezi mořem a ledovcem Breidamerkurjökull, ze kterého se vlivem počasí odtrhávají bílomodré ledové kry a sesouvají se do jezera. V r. 1978 mělo jezero rozlohu 8 km2 a nyní, jak se plocha zvětšuje měří něco kolem 18 km2. Jezero se začalo tvořit až v letech 1934, které v zimě zamrzá, s mořským přílivem se do ní dostávají mořské ryby, které jsou potravou například tuleňů. Dalším místem bude naší expedice bude diamantová pláž. Diamantová pláž se nachází v těsné blízkosti již zmíněné ledovcové laguny, kterou najdete po obou březích řeky Jökulsá.

Navštívíme mys Dyrhólaey - podle nás je to jedno z nejkrásnějších míst na Islandu, "Brána Islandu" se zkamenělými trolly. V nejjižnější části Islandu nedaleko vesničky Vík vyčnívá krátký mys Dyrhólaey, jedná se o útes o výšce 120 metrů nad mořem, který tvoří součást významné přírodní rezervace. Tím nejkrásnějším, co tento poloostrůvek nabízí, je výhled do ptačí kolonie a okolní krajiny. Oblast kolem zálivu u Víku, černá pláž, skalní útvary v moři, havarované letadlo a koně kolem nás.

Provedeme Vás dále po tzv. zlatém okruhu a uvidíme kráter Kerid který vznikl pravděpodobně před třemi tisíci lety během náhlé exploze podzemního plynu, po které zbyl úhledný kuželový vrch, jehož kráter je 70m hluboký a 70m široký. Dno kráteru je zaplaveno a využívá se k chovu ryb. Na každé pohlednici Islandu si nelze nevšimnout gejzíru Strokkur, který také v tento den navštívíme - je to gejzír, který každých pár minut chrlí vodní proud do výšky přibližně 20-30 m. Nachází se v geotermální oblasti u řeky Hvítá. Dalším místem který navšívíme je vodopád Gullfoss, ten se nalézá v horní části řeky Hvítá. Voda stéká kaskádovitě dolů ve dvou fázích. V první fázi je spád 11 metrů vysoký a druhý spád 22 m, obě fáze ústí do 2,5 km dlouhého kaňonu. Kaňon byl vytvořen na konci doby ledové působením povodňových vln a každý rok je erozí prodloužen o 25 cm. Nad vodopády jsou nebezpečné peřeje. Patří mezi nejznámější vodopády Islandu a patří do chráněné oblasti.

Poslední den následuje cesta na letiště, příprava na odlet, a budeme se těšit, že s námi opět prožijete další expedici na Islandu.